Soru Cevap

Su depomu ne kadar sürede temizlettirmeliyim?
Temizlik ve dezenfekte işlemi suyun kullanım amaçlarına ve sıklığına göre değişmektedir. Bunun yanında depoya gelen suyun kuyudan mı yoksa şebekeden mi geldiği de temizlettirme sıklığı için önemli bir faktördür.Çünkü şebekeden gelen su arıtılarak depomuza ulaşır.Kuyudan veya tanker ile gelen sular arıtılmadığı ve mineral değerleri yüksek olduğu için kirlenme zamanları daha kısadır.
Sağlık bakanlığının önergesiyle en az 6 ayda bir su depolarının temizlik ve dezenfektesi yapılmalıdır.

Su deposunu neden temizlettirmeliyim?
Genelde su depoları bina bodrumlarında yada tavan araları gibi tenha yerlerde bulunduğu için temizliği ve kontrolü unutulmaktadır.Şebekeden dağıtılan su her ne kadar arıtılmış ve temizlenmiş olsa da mevcut depomuza ulaşana kadar izlediği boru hattındaki kum ve çökeltileri de beraberinde taşımaktadır. Şebeke suyunun beraberinde getirdiği bu kalıntılar zamanla depo içerinde birikerek suyun kirlenmesine ve balçık oluşumuna sebep olmaktadır.
Ayrıca su depolarının yeterli kontrolleri yapılmadığı için kapak ve çeşitli çatlaklardan haşere,fare, kedi gibi canlıların depo içerisine girip ölmesi sebebiyle mevcut su aşırı derecede kirlenip bakteri ve mikrop yuvası haline dönüşmektedir.
Tüm bu etkenlerin dışında devamlı kullanım sirkülasyonu olmadığında depo içerisinde bekleyen su mikrop oluşumuna sebebiyet vermektedir.
Yukarıda saydığımız nedenlerden ötürü aile ve sevdiklerimizin sağlığı için mutlaka su depomuzun temizlik ve dezenfektesini yaptırmamız gerektiğini unutmamalıyız.

Depo temizliği ile ilgili randevuyu kaç gün önceden almalıyız?
Deponun tonajına göre randevu alınmadan önce şebeke suyu kapatılmalı ve suyun 3/2 sinden fazlasının tüketilmesi gerekmektedir. Dipte kalan az miktarda kirli suyu gelen ekiplerimiz dalgıç pompa yolu ile depo dışarısına tahliye der.

Temizlik yapılırken suyum kesilecek mi?
Şebekeden gelen su hem depoya hem de bina tesisatına bağlı ise hiçbir kesinti yaşanmamaktadır. Şebeke suyunun sadece depo bağlantısı olan yerlerde deponun tonajına göre 3 ile 4 saat arası kısa bir kesinti meydana gelmektedir. Bu kesintinin ardından temizlik ve dezenfekte işlemi tamamlandığında hizmete su verilmektedir.

Depodaki suyu kim boşaltacak?
Depo içerisindeki mevcut su minimum seviyeye gelene kadar müşteri tarafından tüketilecektir. Kalan suyu uzman ekipler tahliye der.

Depoyu temizlerken kullanılan ekipmanlar nelerdir?
Temizlik ekibi kendi hijyen kıyafetlerini giyer ve önceden sterilizasyonu yapılmış malzemeler kullanır.Bunların yanında depo içerisine sağlık bakanlığı onaylı çevre ve su kirlenmesini önleyici dezenfektanlar kullanılır.

Su depoları uzun vadeli kullanılmalımıdır?
Bekleyen suyun oluşturduğu tortu ve oluşan mikroorganizmaların temizlik ve dezenfektesi belirli periyotlarla yapılan deponun kullanımında herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Temizlenen depoya ekstra klor atılmalı mı?
Şebekeden gelen su klorlu olduğu için ekstra bir klor kullanımını firmamız önermemektedir.Çünkü fazla miktarda kullanılan klor ishal vb. hastalıklara sebebiyet vermektedir.

Su deposu nasıl temizlenir?
1.Hijyen elbisesi giyilir ve ekipman kontrolü yapılır.
2.Depo aydınlatması yapılır.
3.Depo içerisinde oluşabilecek kazalara karşı gerekli güvenlik tedbirleri kontrol edilir.
4.Depo içerisinde kalan az miktarda su dışarıya atılır.
5. Kompresör kullanılarak tazyikli suyla deponun yüzeyi yıkanır.
6.Kullanılan dezenfektanlarla depo yüzeyinde oluşan kirlerin çözülmesi sağlanır.
7.Dipte kalan pis ve ilaçlı su depo dışarısına pompa yardımıyla atılır.
8.Durulama işlemi yapılır.
9.Temizlik ve dezenfektesi yapılmış depoya temiz su alınarak uygulama sona erdirilir.

Su deposu temizliği yaptırmadığımda herhangi bir hastalık bulaşma riski var mı?
Su deposu temizliği ve su deposu dezenfektesi sağlık için çok önemli, yaptırılması gereken bir hizmettir. Su deposu temizliği yaptırılmadığında tifo, kolera, hepatit, çocuk felci ve benzeri bir çok hastalık mikrobunu su tüketimi yoluyla kolaylıkla insan vücuduna bulaştırabilir.Bu hastalıklar sakatlıklarla hatta ölümlerle sonuçlanabilir. Su deposu temizliği ehli, işini bilen, sertifika sahibi kurum ve kuruluşlarca yapılmalıdır.

Su deposu temizliği her türden depoya yapılıyor mu?
Su deposu temizliği; paslanmaz, plastik, beton, fayans kaplama, membran kaplama, sac kısacası her türden depoya yapılıp uygulanabilir. Su deposu temizleme ve dezenfekte hizmeti deponun türüne göre sınıflandırılmaz.

Su deposu temizliği yaptırılması zorunlu bir hizmet midir?
Su deposu temizliği ilgili bakanlıklarca periyodik olarak denetlenen yaptırılması zorunlu bir hizmettir.Konut, kurum ve kuruluş fark etmeden uzun süreli su kesintilerinde her üç ayda bir, su kesintisi olmadığı zamanlarda her altı ayda bir mutlaka yaptırılmalıdır. Su deposu temizliğini denetlemeler için yaptırmak yerine sağlıklı yaşam için yaptırmayı seçmeliyiz.

Su deposu temizliği yılın hangi ayında yaptırılması uygun ?
Su deposu temizliğini yılın şu yada bu ayında yaptırmalıyım düşüncesi yanlıştır. Su deposu temizliği periyodik olarak yapılan düzenli bir hizmettir.

Su sebil temizliği yılın hangi ayında yaptırılması uygun ?
Su sebil temizliği ve su sebili ozonlama yılın şu yada bu ayında yaptırmalıyım düşüncesi yanlıştır. Su sebili temizliği de aynı su deposu temizliğindeki gibi periyodik olarak yapılan düzenli bir hizmettir.

Su deposu izolasyonu yılın hangi ayında yaptırılması uygun ?
Su deposu izolasyonu yapımı, yapılan deponun kuruma ve nem durumuna göre değişkenlikler gösterebilir. Su deposu izolasyonu yaz, kış yapılsa da TEKDEZ olarak tercihimiz ilkbahar ve yaz aylarıdır. Bu mevsimlerde su deposu izolasyon olmadan önce tamamen kuruyabilir ve izolasyondan sonra da kuruma süresi hızlıdır.

Su deposu temizleme hizmetinde su gideri depoya yakın mı yoksa uzak mı olmalıdır?
Su deposu temizleme hizmetinde depodaki suyun hızlı ve kesintisiz depo dışına tavsiyesi için su giderinin depoya yakın olmasında fayda vardır. Ortalama 20-25 metre maksimum uzaklıktaki depolara ek bağlantılı dalgıç pompa hortumu kullanılarak hizmet verilebilir.

Su deposu temizliği hizmeti sırasında elektrik bağlantısı gerekli mi?
Su deposu temizliği hizmetini yapan personel ekipmanlarından kompresör ve pompa elektrik ile çalıştığı için elektrik bağlantısı olması gerekir.

Su deposu temizliği esnasında insan gücüyle taşınamayacak kadar balçık ve kum çıkması durumunda ne yapılır?
Su deposu temizleme hizmetinde dipte bulunan az miktarda balçık, çamur depo dışarısına ilgili personel ve ekipmanlar ile tahliye edilir. Su deposunda insan gücüyle taşınamayacak kadar balçık, çamur çıkması durumunda hizmet alan kurum veya kuruluş yüklenici firmanın dışında kendi kaynaklarıyla vidanjör çağırıp attırmalıdır. Sonrasında ekiplerimiz su deposu temizliği hizmetine devam eder.

Su deposu temizliği esnasında depo çalışır ekipmanların da bir problem tespit edilirse ne yapılır?
Su deposu temizlik ve dezenfekte personeli bu aksaklıkları ve çalışmayan ekipmanları hemen müşterisine raporlar ve yaptırılmasını talep eder.

Su deposu temizliği yapılırken su tesisatı temizliği yaptırılması gerekir mi?
Su deposu temizliği yaptırılırken su tesisat temizliğinin yaptırılması zorunlu değildir. Su tesisat temizliği kurum veya kuruluşların kullandığı musluklardan gelebilecek pas, koku ve yosun durumlarında yaptırılması daha uygundur.

Kirli su depoları sağlığımızı nasıl etkiler?
Temizlik ve dezenfektesi yapılmamış su depolarında oluşan kir, pas, balçık, canlılar, mikroorganizmalar, bakteriler ile kolera, tifo, ishal vb. hastalıklar oluşabilmekte bu sebeplerle insan sağlığı için bir tehdit oluşabilmektedir.

Su sebil temizliği neden yapılır?
Sebil su haznesinde zamanla oluşan tortu ve bakteri sağlığımızı ciddi manada tehdit etmektedir.
Su sebilimin temizlettirilmesi gerektiğini nereden anlarım?
Zamanla suda oluşan acı tat, koku bize bir uyarı niteliğindedir.

Sebilimi kendi imkanlarım ile temizleyebilir miyim?
Mevcut imkanlar ile yapılan sebil temizliği sadece yüzeysel olup, bakteri ve mikrop oluşumunu engellememektedir.

Sebil temizliği ve ozonlama nasıl yapılır?
Öncelikle kullandığımız sebilin güneş ışığı ile temasını kesmeliyiz.Nemli ve buharlı ortamlardan kesinlikle uzak tutmalıyız.
1.Hijyen kurallarına uygun ekipmanlar donanılır.
2.Sebil dış temizliği yapılır.
3.Sebil haznesindeki parça ve malzemeler sökülür,
4.Soğuk ve sıcak hazne içerisindeki bulunan su tahliye edilir.
5.Tahliye edilen hazne içerisindeki temizlik işlemi gerçekleştirilir,
6.Su sebil haznesine su alınır,
7.Dolu hazne içerisine ozon cihazı ile 10 dakika ozon gazı verilir, böylelikle bakteri koku giderilip dezenfekte edilmiş olur.
8.Bu işlemler bittikten sonra sebil içerisindeki ozonlu su tahliye edilir ve temiz su alınır.
9. Kullanıma teslim edilir.

Depo izolasyonum için hangi yöntemi seçmeliyim?
Firmamız PVC membran, saç ve paslanmaz depolarda epoksi, beton depolarda ise sürme bazlı yalıtım hizmetleri vermektedir. Kullandığınız deponun içeriğine en uygun yalıtım hizmetini yaptırmalısınız.

Beton su deposuna membran mı yoksa süreme bazlı yalıtım yaptırmalıyım?
Her iki yalıtım işlemini de yaptırabilirsiniz. Fakat artılarını ve eksilerini iyi değerlendirmeniz gerekmektedir. Örneğin membmran yalıtım diğer yalıtım işlemlerine göre daha sağlıklı gibi görünse de zamanla kaynak yerlerinden oluşan açılmalar ile şişme yapabilmektedir.Bu nedenle sürekli kontrol edilmeli ve ek bütçeye ihtiyaç duyabilmektedir.Sürme bazlıda ise yalıtım yapılacak zemin etüdü iyi analiz edilmeli ve en uygun sistemle yalıtım işlemi gerçekleştirilmelidir.

Hangi yalıtım, izolasyon hizmetini önerirsiniz?
Firmamız rutin uygulamalarında sürme bazlı izolasyon işlemini önermektedir.

Su sebil temizliğini dış yüzeysel olarak yapmak yeterli değil mi?
Kesinlikle yetersizdir. Sebil ozonlanmalı ve bu ozonlu su sıcak soğuk su haznelerinde dolaştırılmalıdır. Ancak bu yöntemle sebil dezenfekte edilir.

Paslanmaz, plastik veya beton su depoları temizliğinde farklı yöntem ve metotlar mı kullanılır?
Hayır, su deposu temizlik ve dezenfektesinde yöntem değişmez.

Plastik su depolarında depo giriş kapağı tavana yakın ve insan ya da pompa giremeyecek kadar dar ise ne yapılır?
Su deposu temizleme işlemi bu şartlarda yapılamaz. Deponun üst kapak yeri kesilir, sonrasında temizlik ve dezenfekte işlemi gerçekleştirilir. En son kesilen yer uygun malzeme ile kapatılır.

Su deposu temizliği yapan personelin kıyafeti nasıl olmalıdır?
Su deposu temizliği personeli 1 giyimlik hijyenik elbiseleri ile temizlik ve dezenfekte yapar.Su deposu temizliği hizmeti bitiminde giyilen bu kıyafetin çıkarılıp atılması gerekir.

Türkiye’ de hangi illerde ve İstanbul’ un hangi semtlerinde hizmet veriyorsunuz?
TEKDEZ tüm Türkiye genelinde müşterilerine hizmet vermektedir. Ayrıca İstanbul’un hizmet verdiğimiz semtleri şunlardır ;

Adalar ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Arnavutköy ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Ataşehir ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Avcılar ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Bağcılar ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Bahçelievler ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Bakırköy ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Başakşehir ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Bayrampaşa ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Beşiktaş ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Beykoz ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Beylikdüzü ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Beyoğlu ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Büyükçekmece ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Çatalca ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Çekmeköy ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Esenler ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Esenyurt ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Eyüp ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Fatih ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Gaziosmanpaşa ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Güngören ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Kadıköy ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Kağıthane ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Kartal ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Küçükçekmece ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Maltepe ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Pendik ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Sancaktepe ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Sarıyer ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Silivri ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Sultanbeyli ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Sultangazi ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Şile ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Şişli ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Ümraniye ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Üsküdar ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Tuzla ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.
Zeytinburnu ilçesinde su deposu temizliği, su deposu izolasyonu, sebil ozonlama, soğutma kulesi temizliği hizmeti verilmektedir.