Ortam Dezenfeksiyonu İşlemleri

Kapalı alanla ilgili ortam dezenfeksiyonu hizmeti 2 adet yöntem ve metotla uygulanabilir.
Bunlardan ilki kimyasal ürün kullanarak ortam dezenfeksiyonudur, diğeri ise ozonla ortam dezenfeksiyonudur. Bu iki yöntem birbirinden bağımsız olmakla birlikte etki seviyeleri de değişkendir.
Kimyasal ürünle ortam dezenfeksiyonu hizmetinde sadece kimyasal gruplar kullanılırken, ozonla ortam dezenfeksiyonu hizmetinde %90 ozon kullanılmaktadır.
Kimyasal ürünle ortam dezenfeksiyonu hizmetinde genellikle hidrojen peroksit yada güçlendirilmiş hidrojen peroksit kullanılır.
Ozonla ortam dezenfeksiyonu hizmetinde ise %50 saf ozon, %40 nötralize edilmiş ozon kullanılır.
Bildiğiniz tüm ortam dezenfeksiyonu yöntemlerini unutun!
Ozonla nötralizasyon ortam dezenfeksiyonu yöntemini firmamız çift etkili ofans yöntemiyle vermektedir. Ozonun hammaddesi oksijendir. Çok kuvvetli okside etme yeteneğine sahip olduğu gibi, tek doğal dezenfektan üründür.

Çift etkili ofans (ozon) yöntemiyle ortam dezenfeksiyonu nedir?


Çift etkili ofans yöntemiyle ortam dezenfeksiyonu hizmetini Türkiye’ de ilk ve tek olarak firmamız Tekdez Dezenfekte vermektedir. Çift etkili ofans yönteminde kapalı mekanınıza kurulum yapılacak ozon nötralizatörleri ile hava tüm bakteri, mikrop ve virüslerden arındırılır. Aynı anda 25 mikrometre Ulv cihazları ile uygulanacak sanitasyon hizmetinde de mekandaki masa, sandalye, televizyon, halı ve benzeri tüm objelerin sanitasyonu gerçekleşir.
Verilecek ozon sanitasyonu hava ve tüm obje dezenfeksiyonunuzu eksiksiz tamamlar.
Ulv cihazlarından saf suyla kaynatılmış 2000 Mg ozon püskürtülür. Hava temizleme nötralizatörleri ise mekanın büyüklüğüne göre ortalama 5000 + 10000 +15000 +20000 Mg lık bir dezenfeksiyon ağı oluşturur.
Çift etkili ofans yönteminde kullanılan ekipmanlar; ozon jeneratörü, ozon nötralizatörü, Ulv pülverizatörü, sırt pülverizatörüdür.
Kimyasal dezenfeksiyon hizmetinde ise sadece ulv ve sırt pülverizatörleri kullanılır. Kimyasal dezenfeksiyon hizmetini genellikle ağır sanayilerde, havada ve yerde çok fazla toz bulunması durumunda önermekteyiz. Bunun dışında ortam dezenfeksiyonu hizmetinde en iyi sonuçlar çift etkili ofans yöntemiyle verilebilir.

Kimyasal ve ozonla ortam dezenfeksiyonu arasındaki farklar ve etki alanları nelerdir?


1. Kimyasal dezenfeksiyonda geride kimyasal grup kalma ihtimali %20 iken ozon dezenfeksiyonunda bu oran %0’ dır. Bunun sebebi ozon bir kimyasal ürün değildir. Ozon doğal dezenfektandır.
2. Kimyasal ürünle ortam dezenfeksiyonu hizmetinde kapalı alandaki tüm objelerin dezenfeksiyonu sağlanır. Ozonla ortam dezenfeksiyonu hizmetinde ise kapalı mekandaki tüm obje ve hava dezenfeksiyonu %99 sağlanmaktadır.
3. Kimyasal dezenfeksiyon hizmeti sonrası alerjik reaksiyonlar belirebilir. Bunu önlemek için kapalı mekanın 1 saat yeterinde havalandırılması gerekir. Çift etkili ofans yönteminde ortamdaki oksijen miktarı yükseltileceği için böyle bir risk bulunmaz. 5 dakika havalandırma yeterlidir.
4. Kimyasal dezenfeksiyonda dezenfektan madde ortalama 3 dakika havada kalır. Ozonla sanitasyonda ise ozon gazı tüm havayı etkisi altına alıp, ani reaksiyonla oksijene dönüşür yani 200 kat daha kalıcıdır.
5. Hidrojen peroksitle ortam dezenfeksiyonu sonrası hassas ve zarar görmesi öngörülen objelerin silinmesi gerekebilir. Ozonla çift etkili ofans yönteminde ise böyle bir hassasiyete sebebiyet verecek yıkıcı güç bulunmaz.
6. Kimyasal ürünle ortam dezenfeksiyonu hizmetinde mevcut hava sterilizasyonu yapılamayacağı için başarı oranı %50 iken, çift etkili ofans yöntemiyle ortam dezenfeksiyonu hizmetinde bu rakam %99 dur.
7. Kimyasal ürünlerden mümkün olduğunca uzak durarak, en sağlıklı metot ve yöntemleri kullanmaya özen gösteren kuruluşumuz çift etkili ofans yöntemiyle ortam dezenfeksiyonunu tavsiye etmektedir.

HALKIMIZIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR!


1. Ortam dezenfeksiyonu hizmeti, Covid – 19 pandemi öncesinde de yaygın olarak firmamız tarafından uygulanmaktadır. Pandemi sonrası talep gereği yoğunluk artmıştır. Tüm dezenfeksiyon metotlarının yanında firmamızın verdiği çift etkili ofans yönteminin dışında obje ve hava dezenfeksiyonunu %99 yapan başka bir yöntem bulunmamaktadır.
2. Ozonla çift etkili ofans yöntemini Türkiye sınırları içerisinde ilk ve tek uygulayan firma kuruluşumuzdur. Bu sebeple merdiven altı yada muadil firmalardan uzak durulmalıdır.
3. Pandemi sonrası bir çok firma hatta fırsat bekleyen insanlar ortam dezenfeksiyonu yapmaya çalışmaktadır. Ortam dezenfeksiyonu hizmeti talep ettiğiniz firmadan Sağlık Bakanlığı yetki belgesi, hijyen belgesi, mesleki yeterlilik belgesi, iş güvenliği belgesi, güncel portör sağlık raporları, İso ve benzeri kalite yöntemim sertifikaları, referans ve marka tescillerini sorgulamayı ihmal etmeyiniz.
4. Müşterilerimizin aradığı firmalardan duyumlarımız doğrultusunda ; ortam dezenfeksiyonu sonrası Corona virüs bir daha buraya uğramaz, artık temizlik yapmanıza gerek yok, 3 ay korur, gümüşle güçlendirdik, iyonla güçlendirdik gibi safsata yalanlara itibar edilmemelidir. Virüs, bakteri, patojen, spor ve mantarların tek bir hizmet alımıyla sürekli engellenmesi mevzu bahis değildir. Bunun önlemek için düzenli temizliğinizi aksatmamalısınız. Özellikle insan eli değen ve kapalı ortamları kendi imkanlarınız ile örneğin çamaşır suyu ile silmelisiniz. Sonrasında düzenli olarak yaptıracağınız ortam dezenfeksiyonu hizmeti de başarı oranını yükseltecektir. Hiçbir ortam dezenfeksiyonu hizmeti %100 korumaz, %100 tedbir sağlar.
5. Ortam dezenfeksiyonu pandemi dönemi sona erdiğinde de, kaliteli ve sağlıklı bir yaşam alanı için düzenli periyotlarla yaptırılması gereken bir hizmettir.

Gözle görünmeyen bakteri, mikrop, patojen (hasta yapıcı ve enfeksiyona neden olabilen madde, mikroorganizma), mantar ve zararlı mikroorganizmalar evde, sokakta, iş yerlerinde, toplu taşıma araçlarında, kısaca tüm yaşam alanlarımızda maruz kalabileceğimiz ve sağlığımızı tehdit edebilecek unsurlardır.
Sağlığımızı risk altına sokabilecek bu mikro canlılardan kurtulmanın yolu; temizlik, dezenfeksiyon ve sterilizasyondur.
Dezenfeksiyon hastalık yapıcı özellikteki, gözle görünmeyen mikropların uzaklaştırılması veya ortadan kaldırılması işlemidir. Bu işlemde genellikle kimyasalların oluşturduğu dezenfektan maddeler kullanılır. Belirli periyotlar ile mutlaka yapılmalıdır.

Ortam dezenfeksiyonu nedir?


Ortam dezenfeksiyonu zararlı mikroorganizma sayılarının azaltılması yada yok edilmesi için kullanılan bir yöntemdir.

Ortam dezenfeksiyonunda kullanılacak dezenfektan maddenin taşıması gereken bazı özellikler mevcuttur. Bunlar;
1. Hidrojen peroksit içermeli ve aktif oksijen bazlı olmalıdır,
2. Yüksek oranda dezenfeksiyon sağlamalı,
3. Yosun oluşumunu engellemeli,
4. Problem yaratacak tat, koku oluşturmamalı,
5. Non toksit,
6. Çevrede kalıntı bırakmamalı, ekolojik dengeyi yıpratmamalıdır,
7. Sıcak ve soğuk sistem ayırımı yapmadan etkili olmalı,
8. Boru sistemlerinde tam dezenfeksiyon sağlamalıdır,
9. Cildi, solunum yollarını tahriş etmemeli ve alkol içermemelidir,
10. Reaksiyonlardan sonra suya ve oksijene dönüşmelidir,
11. Kullanıcı personele ve kullanılan alandaki materyallere olumsuz bir yan etkisi olmamalıdır,
12. Geniş etki spektrumuna sahip olmalıdır,
13. Biyofilm tabakasında ve lejyonellaya karşı etkili olmalıdır,
14. Spreyleme yada ULV makineleri ile kullanıma uygun olmalı,
Ortam dezenfeksiyon maddelerinin hidrojen peroksit içermesi gerekir.
Hidrojen peroksit renksiz ve kokusuz bir sıvıdır. Suda bol miktarda çözülür. Kullanım alanı yaygındır. Mikrop öldürücü özelliği bulunan bir maddedir.
Grip; influenza virüsünün sebep olduğu, halsizlik, ateş, titreme, öksürük, burun akıntısı belirtileri gösteren son derece bulaşıcı ve viral bir enfeksiyondur.
Bağışıklık sistemi zayıf olan hasta ve çocuklarda ölümcül olabilir.
Grip 24 ile 72 saat aralığında bulaşıcı hale gelir.
Her sonbahar ve kış aylarında korktuğumuz bu hastalığın salgın haline gelmesinin ana sebeplerinden biri, ortam dezenfeksiyonunu yaptırmadığımız için olduğunu, bilmemiz gerekir.

Ortam dezenfeksiyonu ile grip ve benzeri hastalıkların bir salgın haline gelmesi kesinlikle önlenebilir. Çalıştığımız iş yerlerinde, çocuklarımızın okuduğu okul veya ana okulların da, yemek yediğimiz lokantada, vaktimizi geçirdiğimiz sosyal alanlarda, bindiğimiz servis ve diğer araçlarda ortam dezenfeksiyonu yapılıp yapılmadığını mutlaka sorgulamalıyız. Bu sosyal bir görevdir!

Ortam dezenfeksiyonu nasıl yapılır?
Ortam dezenfeksiyonu ULV cihazı ile mekan içerisinde yapılır. ULV cihazı ile dezenfektan, her yüzeye gelecek şekilde püskürtülür. 1 – 2 saat aralığında kuruma için beklenir ve sonrasında ortam dezenfeksiyonu yapılan alan kullanıma açılır. İşlem sonrasında ortam dezenfekte alanı mikroorganizmalardan korunacaktır.0

Ofis, konut, apartman, villa ortam dezenfeksiyonu;
Günün tümüne yakın zaman dilimini iş yerleri veya evlerimizde geçirmekteyiz. Zamanımızın tümünü alan bu ortamların hijyenik ve steril olması çok önemli bir konudur. Hastalıklara sebebiyet veren mikroorganizmalar artık sadece kış aylarında değil, yılın her ayında görülebilmektedir. Bu mikroorganizmaların gün geçtikçe çabuk üreyebilen ve dirençleri yükselmiş olduğu da aşikardır. Bu mikroorganizmaların direncinin yükselmesi daha çok ilaç kullanmamıza sebep olmaktadır. Son teknoloji ve uygun maddeler ile yaptığımız ortam dezenfeksiyonu sayesinde bu hastalık yapıcı özelliğe sahip mikroorganizmaları yok etmekte ve hayat kalitenizin yükselmesini sağlamaktayız. Bağışıklık sistemi yetişkin bireylere göre daha zayıf olan yaşlı, hasta ve bebeklerin bulunduğu ortamların dezenfekte edilip steril hale getirilmesi asla ihmal etmemeniz gereken bir süreçtir. Ortam dezenfeksiyonu hizmeti; yaşam kalitesinin artırılması ve sağlıklı günler geçirmek için her ay yaptırılmalıdır.

Eğitim kurumları ortam dezenfeksiyonu;
Yavrularımızın ve tüm öğrencilerin sağlığı, hijyenik bir ortamda bulunmaları her konudan önemlidir. Ders gördükleri sınıflar, tuvaletler, kantinler, kapalı dinlenme alanları, yemekhanelerin her ay ortam dezenfeksiyonu yapılmalıdır. Gözle görünmeyen patojen ve mikroorganizmaların üremesini ve çoğalmasını önlemek için ortam dezenfeksiyonu ihmal edilmemelidir. Anaokulu dezenfeksiyonu ile çocuklarımız daha sağlıklı ve hijyenik bir ortama kavuşurlar. Ortam dezenfeksiyonunun ilaçlama ile hiçbir ilgisi yoktur. İlaçlama gözle görünen haşere ve benzeri hayvanlara yapılırken, ortam dezenfeksiyonu hasta edici gözle görünmeyen mikroorganizmalara uygulanır. Ayda bir tekrarlanması uygundur.

Toplu taşıma araçlarında ortam dezenfeksiyonu;
Toplu taşıma araçları günlük yaşamda milyonlarca kez kullanılır. Toplu halde yolculuk yapılmasında en ciddi problemlerin başında, bulaşıcı hastalıklara maruz kalmak gelir. Bunun sebebi milyonlarca kişinin temas ettiği noktalara veya oturduğu koltukları bizimde kullanıyor olmamızdır. Tüm bu noktaların dezenfekte edilmesi gerekir.Tramvay, metro, otobüs, taksi, vapur, teleferik, tren, minibüs, dolmuş gibi toplu taşıma araçlarının her ay temas edilen noktalardan, oturulan alanlara kadar ortam dezenfektesi yapılması gerekir.Yapılacak ortam ve hava dezenfektesi ile mikro organizmalar öldürülür, sağlıklı bir yolculuk yapılır.

Alışveriş merkezleri ortam dezenfeksiyonu;
Alışveriş merkezleri günlük yaşamımızda sıkça ziyaret ettiğimiz, kullandığımız, alışveriş yaptığımız, yemek yediğimiz mekanlardır. Yüzlerce insanın aynı anda kapalı ortamda vakit geçirmesi, yemek yemesi ve alış veriş yapması sağlığımızı risk altında bırakabilecek mikroorganizmaların üremesine sebep olur. Özellikle mevsimsel hastalıklar da bu ortamlarda rahatlıkla etrafa yayılmaktadır. Ortam ve hava dezenfeksiyonu alışveriş merkezlerinde haftalık olarak yaptırılması gereken bir hizmettir.

Tıbbi ortam dezenfeksiyonu;
Hastaneler, diş hekimlikleri, sağlık ocakları, medikal yardım ofisleri, ambulanslar hastalık riskinin fazla olduğu ortamlardır. Özellikle hastanelerde bulunan ameliyathanelere ve yoğun bakım ünitelerine düzenli periyotlar ile ortam dezenfeksiyonu yapılmalıdır. Ameliyathane ortam dezenfeksiyonu ile toplumda “hastane enfeksiyonu” olarak adlandırılan enfeksiyonun önüne geçilebilmektedir. Aynı durum yoğun bakım dezenfeksiyonu içinde geçerlidir. Ameliyathanelerde tüm kullanılan malzemeler, hava ve ortam dezenfeksiyonu, sterilizasyonu yapılması gerekir. Ortam dezenfeksiyonu hizmeti, havadan çiğ yağmuru şeklinde yapıldığı için hava dezenfeksiyonu ve ortam sterilizasyonu da sağlanmış olmaktadır.

Huzur evi, otel ve yurt ortam dezenfeksiyonu;
Bu mekanlar konaklama, sürekli kalma veya toplantı alanları olarak kullanıldıkları için sağlık açısından kritik noktalardır. Odaların, duşların, toplantı alanlarının, yemekhane ve lokantaların günlük temizliği dezenfekte için yeterli değildir. Bu mekanlarda her ay düzenli ortam dezenfeksiyonu yapılması bakteri, mikrop üremesinin önüne geçer.

Gıda üretimi alanlarında ortam dezenfeksiyonu;
Gıda üretiminde hijyen çok önemli bir konudur. Gıda üretim alanları da bakteri, patojen oluşumuna yatkın mekanlardır.Gıda üretimi yapan firmalarda düzenli olarak ortam dezenfeksiyonu yapılmalı ve hijyenik temizliklerin devam ettirilmesi gerekir.Bu tür firmalarda havalandırma sistemlerinin de bakımları ihmal edilmemelidir.

Genel olarak ortam dezenfeksiyonu yapılması gereken alanlar;
Tıbbi ortamlarda (ameliyathane, yoğun bakım, hasta odaları ve tüm sistem kapalı alanlarında)
Hayvancılık sektöründe (hayvan barınaklarında, hayvan nakil vasıtalarında, sağım haneler de, su depolarının temizlik ve yosunlaşmasında, su boru hatlarındaki biyofilm tabakasının çözülmesinde, hayvan kesim alanlarında)
Gıda ve Catering (tüm ortam dezenfeksiyonunda, üretim alanlarında, bantların dezenfektesinde , çöp dökme alanlarının dezenfektesinde)
Su ve içecek endüstrisinde (İsale hatlarında biyofilm tabakasının çözülmesinde, su tankerlerinde)
Konut, kurum, kuruluş (tüm odalar ve ortak yaşam alanlarında, su depolarında, lokantalarda)

Ortam dezenfeksiyonu hizmetini alacağınız kurumdan, kullanılacak kimyasalların Sağlık bakanlığı ruhsatını ve MSDS raporlarını mutlaka talep etmelisiniz.

Tekdez tüm Türkiye genelinde; okul, ana okul, hastane, hayvansal işlem alanları, lokanta ve benzeri alanlar, alışveriş merkezleri, konut kurum ve kuruluşlarda, otel ve konaklama alanlarında ortam ve hava dezenfekte hizmetini profesyonel kadrosuyla vermektedir.Talepleriniz için lütfen iletişime geçiniz. Amacımız ortam dezenfeksiyonu ile, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için farkındalık yaratmak.

Su deposu temizliği ve dezenfeksiyon hizmetleri için bize ulaşın: (0212) 554 0 555


ortam dezenfeksiyonu virüs bakteri