Su deposu temizliği ve izolasyonu ücretsiz ekspertiz hizmetimiz için bizi arayın:  0212 554 0 555

Havuz Temizliği


 

 

Milyonlarca insanın kullandığı yüzme havuzlarına, özellikle yaz aylarında rağbet ettiğimiz bir gerçektir.
Turizm bölgelerinde, yazlık ve kışlık sitelerde, villalarda, okul ve kaplıcalarda ülke genelinde yaygın olarak yararlanılmaktadır.
Havuzları; Yüzme ve süs havuzları olarak ikiye ayırabiliriz. Yüzme havuzları özellikle birçok kişinin ortak kullanım alanlarıdır.
Yaz aylarına geçiş dönemlerinde, yoğun kullanımlarda rağbet ettiğimiz havuzların bakteri ve mikroba açık olduğu da bir gerçektir. Bu sebepler ile havuzların komple temizliği ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

Havuz Temizliği Neden Gereklidir?
Kış aylarında boşaltılan havuzlara düşen ağaç yaprakları ve diğer maddeler havuz dibine çöker.
Dipte ve yan duvar mermerlerinde izlere, bu da zamanla bakteri oluşumuna sebep olur.
Bunun dışında yoğun kullanılan yüzme havuzları da kısa zamanda kirlenmeye müsaittir.
Havuzların yoğun kullanım zamanlarında dışarıdan havuza giren maddeler,deri döküntüleri, salya, saç ve olası dışkı teması ve benzeri nedenler ile sağlığımızı tehdit edebilecek birçok bakteri kolaylıkla ürer.
Havuz temizliği düzenli olarak yapılmadığında suda oluşan bakteriler ile kulak iltihabı, göz rahatsızlıkları, alerji, tifo ve mantar gibi sağlığımızı risk altında bırakabilecek hastalıkların bulaşma riski yüksektir.

Havuzu Hangi Sıklıkla Temizletmeliyiz?
Havuzların günlük, haftalık, aylık, altı aylık ve yıllık temizlikleri asla atlanmamalıdır.
PERSONELLERİNİZİN; Havuzların günlük ve haftalık temizliğini kurum içerisinde bu konuda yetkili ve bilgili personellerinize yaptırabilirsiniz. Havuz içerisindeki mevcut suyun 3 gün ve devamında periyodik olarak değiştirilmesi gerekir. (Havuz suyu değişimi, PH oranlama, Yan ızgara temizliği, su üzerindeki maddelerin toplanması vb.)
YETKİLİ FİRMANIN; Aylık, 6 aylık ve yıllık; Zemin, yanal duvarların temizliği hizmetini de bu konuda yetki ve kalite belgelerine sahip, Ticaret Odası tarafından verilen faaliyet raporunda yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlara yaptırılmalıdır.(Hizmet verecek personelin mutlaka hijyen, mesleki yeterlilik, iş güvenliği, portör muayene kayıt ve belgelerini kontrol ediniz.)

Havuz temizliğinde sadece havuzun iç alan temizliği yetersizdir.
Her havuzun bir denge tankı bulunmaktadır. Denge tankları havuz suyunun dolduğu ve sirküle edildiği kapalı alanlardır. Havuz denge tankları asla diğer su depoları ile bir tutulmamalıdır.
Bu tanklarda havuzlar gibi bakteri ve mikroba açık alanlardır.
Havuz denge tankı temizliği de ihmal edilmemesi gereken bir husustur. Havuz içerisini ne kadar temizler isek temizleyelim, denge tankları kirli olduğunda sağlığımız açısından risk teşkil etmektedir.
Bu sebeple havuz denge tankları da konusunda uzman, yetki ve kalite belgelerine sahip kuruluşlara aylık, 6 ayda bir ya da yılda en az 1 kere temizletilmesi gerekir.

Havuz Temizliği Nasıl Yapılır?
1. Randevu günü belirlenir,
2. Havuz içerisindeki su randevu gününe kadar hizmet alan firma tarafından tahliyeden boşaltılır,
3. Yetkili ekipler gerekli iş güvenliği önlemlerini aldıktan sonra tek kullanımlık hijyen kıyafetleri ile donanır,
4. Havuz içerisinde dipte kalan az miktardaki su yere 0,1 mm çekiş kapasitesine sahip pompalar ile depo dışarısına tahliye edilir.
5. Havuz dibindeki ağaç, yaprak, çamur, balçık ve diğer maddeler havuz dışarısına tahliye edilir,
6. Tüm zemin ve yanal duvarlar kir sökücü madde ile fırçalanarak temizlenir. Kullanılan fırçanın yumuşak telli olmasına dikkat edilir,
7. En az 150 Bar basınca sahip kompresörler ile havuz içi tüm zemin ve yanal duvarlar yıkanır ”Basınçlı su mermer zemine 1,5 metre uzaklıktan vurulur” ve kirli su havuz dışarısına tahliye edilir,
8. Yıkama işleminden sonra son bir durulama işlemi yapılıp havuz sağlıklı kullanıma teslim edilir.

Havuz Denge Tankı Temizliği Nasıl Yapılır?
1. Randevu günü belirlenir,
2. Havuz denge tankı içerisindeki su randevu gününe kadar hizmet alan firma tarafından tahliyeden boşaltılır,
3. Yetkili ekipler gerekli iş güvenliği önlemlerini aldıktan sonra tek kullanımlık hijyen kıyafetleri ile donanır,
4. Havuz denge tankı içerisinde kalan az miktardaki su yere 0,1 mm çekiş kapasitesine sahip pompalar ile depo dışarısına tahliye edilir,
5. Dipte oluşan balçık, çamur ve benzeri maddeler tank dışarısına tahliye edilir,
6. Tüm zemin ve yanal duvarlar kir sökücü madde ile fırçalanarak temizlenir. Kullanılan fırçanın sert telli olmasına dikkat edilir, çünkü havuz denge tankının zemin ve yanal duvarları kullanım amacına bağlı olarak, yağlı ve yapışkanımsı bir durumdadır. Çözülmesi zordur.
7. En az 150 Bar basınca sahip kompresörler ile tank içi tüm zemin ve yanal duvarlar yıkanır. ”Basınçlı su mevcut alana 1 metre uzaklıktan vurulur” ve kirli su tank dışarısına tahliye edilir,
8. Yıkama işleminden sonra son bir durulama işlemi yapılıp havuz denge tankı sağlıklı kullanıma teslim edilir.

Yılda en az iki defa genel havuz temizliğini yaptırmanız gerektiğini unutmayın.

 

 


teklif iste
Siyavuşpaşa mahallesi, Ihlamur Sokak, No:22 , Dükkan:2 Bahçelievler İstanbul
info@tekdez.com
0212 554 0 555

Tekdez Hizmetlerinin Kalite Yönetim Sisteminin ISO 9001:2008 standardına uygun olduğu belgelendirilmiştir.

Su Deposu Temizliği İller  |  Su Deposu Temizliği İlçeler  |  Su Sebil Temizliği İlçeler  |  Havuz Temizliği ve Havuz Denge Tankı Temizliği İller  |  Havuz Temizliği ve Havuz Denge Tankı Temizliği İlçeler  |  Makaleler
Her hakkı saklıdır © 2017 Tekdez Dezenfekte İzolasyon Arıtma Tem. San. ve Tic. Ltd. Şti.  |  Makro Web Tasarım